GENÇLİK KAMP TURLARI

6 EYLÜL KÖYCEĞİZ YUVARLAKÇAY DALYAN TURU

 

-KÖYCEĞİZ-YUVARLAKÇAY –DALYAN TURU

6 EYLÜL  PAZAR GÜNÜ BULUŞMA YERİMİZ OLAN BAYRAMYERİ ULU CAMİ ÖNÜNDEN 06:00'DA HAREKET EDİYORUZ.
* KAHVALTI ( KARDELEN RESTAURANT ) SERPME

            Sabah saat 06:00’da hareket ettikten sonra Köyceğiz’e gidiyoruz. Bizi doğanın süprizleriyle karşılayan Köyceğiz Gölü etrafına kurulu bu şirin beldedeki de serbest zaman veriyoruz. Serbest zamandan sonra araçlarımıza binerek bir doğal güzelliğe sahip Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Yuvarlakçay’a doğru ilerliyoruz. Köyceğiz ve Ortaca arasında kalan Topgözü Kanyonunda bulunan ve Muğla bölgesinin en yüksek dağı olan Sandras Dağı’nın kar sularından beslenen bu cennet köşe, özellikle sıcak yaz günlerinde yöre halkının en önemli kaçış noktalarından biri. Yöredeki pek çok köyü besleyen nehrin adı olan Yuvarlakçay’da kayaların arasından çıkıp ,gün ışığıylatanışan kar sularının seyrine doyulmayan şelalenin yanıbaşında yemyeşil ağaçların serin gölgesinde kuş sesleri ve çağıldayan suyu eşliğinde keyif yapabilir, alabalıktan tandıra, kavurmaya ve yoğurtlamaya kadar çok sayıda leziz yemeği tadabilir çay üzerine kurulan ahşap salıncaklarda sallanarak suya atlayabilir ya da sadece suyun üzerine salınıp bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Molamız bittikten sonra Dalyan’a doğru yola çıkıyoruz.

       Dalyan hayat su ile özdeşleşmiştir, yakın zamana kadar yaşam tamamen tekneler üzerine kuruluydu. Düğünler, konvoy halinde giden tekneler üzerinde yapılır, satılacak mallar ve ihtiyaçlar pazarlara teknelerle getirilip götürülürdü. Şu meşhur “ İmamın kayığı “deyimi de halk diline buradan yayılmıştır. Çünkü burada mezarlık karşı kıyıda ve burada imamın kayığına binmeden son yolculuğa uğurlanan kimse yoktur. Dalyan’da tekneyle görülecek o kadar çok yer var ki, seçmekte güçlük çekebilirsiniz.

       Dalyan, deniz kenarında değil, ama hem denizi, hem de gölleri var... Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden Kaunos Antik Kenti burada... Kayalara oyulan kral mezarlarının en görkemlileri de Dalyan'da... Dalyan'ın her tarafından şifalı kaplıca suları fışkırıyor. Padişahlara bile hizmet etmiş Sultaniye Kaplıcaları da Dalyan'ın hemen dibinde... Dustin Hoffman, Sting gibi ünlüleri de konuk eden çamur banyoları da Dalyan'da... Labirenti andıran kanallarda doyumsuz tekne gezileri de, doğayla baş başa koylarda deniz keyfi de Dalyan'da... Balık sever misiniz? Levreğin, çipuranın, mavrinin, mırmırın hatta kefalin en lezzetlisini Dalyan'da yersiniz... Dünya'nın ilgisini çeken caretta-caretta kaplumbağaları da Nisandan Eylüle kadar Dalyan'ın konuğu olur...Nil kaplumbağaları ise sürekli Dalyan kanallarında yaşar... Kuş gözlemcisi misiniz? Dalyan deltası tam aradığınız yer... Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok kuşu burada görebilirsiniz...

 İZTUZU PLAJI (GİRİŞ ÜCRETSİZ )

İztuzu plajı toplam 7 km’sahili ,içilecek berraklıktaki denizi ve etrafı ormanlarla çevrili muhteşem manzarası ile Dünyanın en iyi plajı sıralamasında ilk 10’daki yerini yıllardır korumayı başarabilen görülmeye değer güzellikte nadide bir plajdır.

Önce tekne ile Dalyan’dan İztuzu plajına geçiyoruz. Plajda hem denize girip hem de plajın diğer ucuna doğru ara ara yürüyerek hem toplam 7 km yürüyüş yapmış oluyorsunuz hem de plajın her köşesinde denize girerek hoş bir gün geçirmiş oluyorsunuz

KAYA MEZARLARI

Eski inanışa göre insanın mezarı ne kadar yüksekte olursa o kadar tanrıya yakın olurmuş ve o yüzden kayalara kazılırmış kralların ve önemli insanların mezarları...

Kaunos’luların (Kbid’lerin) muhteşem eserleri olan kaya mezarları Dalyan’ın “Türkiye Tanıtım Filmlerinde de sık sık görüldüğü üzere” en önemli simgelerinden birisidir. Kaya mezarları Dalyan’a ister denizden ister karadan ulaşan misafirlerini tarihin derinliklerinden gelen sıcaklıkla karşılar. Perslerin veya Büyük İskender’in istilası üzerine yarım kaldığı tahmin edilmekte olan en büyük mezarla birlikte izleyenleri büyüleyen altılı grup Kaya Mezarları, Kaunos’taki mezar tipleri içinde şüphesiz en önemlisidir. Tapınak cepheli bu kaya mezarı tipinin yanı sıra ,yine kayaya oyulmuş ”güvercin yuvası” ismiyle tanınan dikdörtgen derin Oyuk Mezarları ,Nişleri ve Lahitler , yerleri özel olarak seçilmiş Anıt Mezarlar ve daha çok şehir surunun dışında kalan yamaçlar üzerine açılmış Sandık Mezarları , bir taraftan kentteki mezar tipinin zenginliğini ortaya koyarken, diğer taraftan da gömme geleneği konusunda bizleri bilgilendirmektedir. Hiçbiri İÖ. 4. yüzyılın 2. çeyreğinden önceye tarihlendirilemeyen kaya mezarları içinde en önemli grup, tapınak cepheli olanlardır: Yan duvarların arasındaki sütunların taşıdığı üçgen alınlıktı cephenin gerisinde, basamaklarla çıkılan bir ön oda ve bir kapıyla açılan mezar odası. Kareye yakın mezar odalarının arka ve yan duvarları önünde ölü yatakları yapılmıştır; bazılarında sunu sekileri de oluşturulmuştur. Yakılan ölüden arta kalanların içine konulduğu kapların dik yerleştirildiği küçük nişler de, tapınak cephesi biçiminde şekillendirilen birer plakayla kapatılmıştır. Yan yana açılan sandık mezarların uzun yan kenarları, genelde yükseklikleri birbirlerine eşit plaka blokların dik konulmasıyla elde edilmiştir; biri ana kayaya cepheli dar yüzleri ise çoğunlukla tek bir blok oluşturmuştur ve üzerleri büyük Sal taşlarıyla kapatılmıştır. Sal taşları önce toprak bir tabakayla örtülmüş ve bunun da üzeri irili-ufaklı çakıl taşıyla karıştırılmış kalın bir harçla kaplanmıştır. Bu tür mezarlar daha çok İÖ ve İS 2. yüzyıllar arasına tarihlendirilmektedirler. Dalyan'da özellikle aksamları kaya mezarları ışıklandırıldığı vakit ayrı bir güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. "Krallar yüksekten bakar." Dalyan'ı yüksekten izleyen kaya mezarlarının binlerce yıl önce hangi teknik kullanılarak yapılabildikleri hala anlaşılamamaktadır. Hangi aletler kullanılarak o kayalar oyulabilmiştir? Bunlar yapılırken, sadece mezar odası oyulmamıştır. Mezar odasının dışından da dağ oyularak, mezar dağdan bağımsız hale getirilmiştir. Bir kişi rahatça mezarın çevresinde dolaşabilmektedir. Bunun amacının kralın mezarına tapınak havası vermek olduğu sanılmaktadır.

  ardından da Denizli’ye geri dönmek üzere aracımıza geri dönüyor. yolda vereceğimiz kısa molaların ardından bir dahaki MUSTAFA NAMLI TURİZM organizasyonumuzda görüşmek dileğiyle keyifli bir günün daha sonuna geliyoruz.

 * KİŞİ BAŞI: 180 TL 

* FİYATIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ;

Ø ULAŞIM

Ø REHBELİK HİZMETİ

Ø SABAH KAHVALTISI

Ø SEYAHAT SİGORTASI

Ø AKŞAM YEMEĞİ
* FİYATIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLERİMİZ;

Ø MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

Ø ÖĞLE YEMEĞİ
AYRINTILI BİLGİ VE İLETİŞİM:  0530 147 9576-0530 147 9577
NOT: Araçlarımız Katılım Sağlayacak Yolcu Sayısına Göre Belirlenmektedir.
Turlarımız kişi sayısına göre 19 kişilik Mercedes Sprinter 31 kişilik Otokar Sultan , 46 kişilik Mercedes Travego, 50 - 55 kişilik Temsa Safir araçlarla gerçekleştirilir.

yükleniyor..