GENÇLİK KAMP TURLARI

27 ŞUBAT FOÇA TURU

                                                  ESKİ FOÇA – YENİ FOÇA

27 ŞUBAT PAZAR BULUŞMA YERİMİZ OLAN BAYRAMYERİ ULU CAMİ ÖNÜNDEN 05:30'DA HAREKET EDİYORUZ.

* KAHVALTI ( SERPME )

* EFSANEVİ ŞİRİN BİR EGE KASABASI FOÇA *
- Eski adıyla Phokaia'da denir. Homeros Destanında adı geçen mitolojik kent Foça'nın simgesi fok ve horozdur. Foça'nın geçmişi M.Ö 11'nci yüzyıla dayanıyor. İyonlular kurmuş, yerleşmiş ve daha sonra çeşitli Anadolu Beyliklerine yurt olmuş ve en son Osmanlı imparatorluğunda Foça'daki yaşanmışlığı geçmişi ve tarihi yapıların zenginliğini siz düşünün.
Balıkçı tekneleri, küçük adacıklarla süslü masmavi bir oy, daracık taş sokaklarında eski taş evler ve güzel insanları ile Ege kıyılarının en güzel sahil beldelerindendir.

* FOÇA TAŞ EVLER *
- Geleneksel Foça evleri, kule evler, bitişik düzen evler, tek ev olmak üzere başlıca üç tiptir. Kule evler, Foça’nın dışında, dağınık olarak tek ya da topluca bulunurlar. Yüksekliklerinin cephe genişliğinden daha fazla olması nedeniyle, kule ev olarak adlandırılırlar. Bitişik düzen evler bir sokak içerisinde karşılıklı ve bitişik düzende, yan yana yapılmışlardır. Bu evlerde ön bahçe yoktur ve yapılar doğrudan sokağa açılır. Tek ev tipi ise ayrık düzende, sıvasız yığma taş yapıdır.

* PERS ANIT MEZARI *
-Pers Mezar Anıtı Anadolu ve Ege Arkeolojisinin en ilginç ve önemli yapıtlarından.
Persler'in Anadolu'daki 200 yılı aşkın süren egemenliklerinin en sağlam kalmış örneği.
Perslerin Anadolu'nun bazı antik bölge ve kentlerinde de bazı kalıntıları az da olsa günümüze gelebilmiş örnekleri arasında Pers satraplarının etkinliğinde kalan Daskyleion (Manyas,Ergili) kenti ve Kelainai (Afyon,Dinar),Tatarlı Tümülüsü yer alır.
Foça'nın 7 km. doğusundaki bir düzlükte,TAŞ KULE olarak anılan mezar anıtı İÖ 5. yüzyıla ait. Bağımsız bir kaya kütlesinin şekillendirilmesiyle oluşturulan bu anıtın karakteristik özellikleri, onun bir Pers için yapılmış olduğuna işaret etmekte. Anıt Pers Kralı Kyros'un Pasargadai'deki (İran) mezar anıtı ile benzerlikler göstermekte. Daha sonraları mezar, gözetleme noktası ve mola yeri olarak kullanılmıştır.

* YEL DEĞİRMENLERİ *
-Yel değirmenleri, Ege'nin incisi İzmir'in tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan yeri Foça'ya, İzmir yönünden girişinde bulunmaktadır.
40 yıl önce aktif olan şuanda günümüzde 2 tanesini ayakta görebilmekteyiz.

* ŞEYTAN HAMAMI *
- İzmir'in Foça ilçesinde bulunan Şeytan Hamamı, şehrin turizmine katkı sağlayan noktalardan biridir. Foça Şeytan Hamamı Foça ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Bir aile kaya mezarı özelliği taşıyan Şeytan Hamamı, uzun bir yoldan ve iki mezardan oluşmaktadır. Yapılan araştırma ve kazılar sonucunda bir seramik ortaya çıkarılmıştır. Bu seramikten yola çıkılarak Foça Şeytan Hamamı'nın tarihinin İ.Ö. 4. yüzyıla ait olduğu tahmin edilmektedir.
 

* ÖĞLE YEMEĞİ ( SERBEST )

* TARİHİ BEŞ KAPILAR KALESİ *
- Araştırmacıların tahminlerine göre 11. yüzyılda yapılmıştır. Beş Kapılar Kalesi, dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiştir. Yapı dikdörtgen kulelerle de desteklenmiştir. Göz dolduran mimarisinin içerisinde Bizans döneminden kalan yapı kalıntıları da bugün görülmektedir. Foça ilçesinde bulunan Beş Kapılar Kalesi, köklü bir tarihe sahip olmanın yanı sıra, Doğu Roma İmparatoru Michael Paleologos tarafından Cenevizli Manuel Zacharna'ya verildiği bilinmektedir. 1275 yılında verilen kale ardından Cenevizliler tarafından surları onarılmıştır. Phokaia'nın 1455 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na katılmasının ardından surlar tekrar onarılarak bugün dokuz tanesini ayırt edebileceğimiz kulelerle donatılmıştır. Beş Kapılar'da günümüzde Açıkhava Tiyatrosu olarak kullanılan bölüm zamanında kayıkhaneymiş. Giriş kapısının üzerinde yer alan yazıttaki bilgilere göre, bu onarımı dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın 1533-1541 yılları arasında, Saruhan Sancak Beyliğini üstlenen oğlu Sultan Mustafa Han'ın oduncusu, Silahtar İskender Ağa tarafından 1538-1539 yıllarında yaptırmış olduğunu anlıyoruz.

* BURAM BURAM HUZUR KOKAN KOZBEYLİ KÖYÜ *
- Yaklaşık 700 yıllık bir tarihi geçmişe sahip, ilk kurulduğu yer olan Yolmuç mevkiinden bugünkü yerine yaklaşık 300 yıl önce korsan saldırılarından korunmak için taşınmış. Köyün kurucusu olduğu bilinen Kuzubey'den dolayı Kuzbeyli denilmektedir. Köyü Türkler kurmuş daha sonra Rumlarda gelerek ayrı bir mahallede hoşgörü içinde birlikte yaşamışlardır.
Ünlü edebiyatçı Hüseyin Yurttaş'ın köyüdür.
Köy meydanında ünlü dibek kahvesi, Şakir'in Dibek Kahvesi adını taşıyan 180 yıldan bu yana kahvehane olarak işletilmiş tarihi taş binada içiliyor, kavrulduktan sonra 100 yıllık taş bir dibekte tokmakla dövülerek elde edilen kahve pişirildikten sonra yanında lokumla birlikte servis ediliyor.

* AKŞAM YEMEĞİ ( SERBEST )
* *Denizli’ye Dönüş
*- Keyifli ve huzurlu geçen dönüş yolculuğumuzun sonrasında Denizli'ye dönüyor, siz değerli misafirlerimizi aldığımız kalkış noktasına bırakıyor ve bir daha ki Mustafa Namlı Turizm organizasyonlarında buluşmak üzere misafirlerimizle vedalaşıyoruz.

* KİŞİ BAŞI: 200 TL

FİYATIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ;
- ULAŞIM
- ARAÇİÇİ İKRAMLAR
- TÜRSAB TUR GÜVENCESİ
- KAHVALTI
- REHBERLİK HİZMETİ

FİYATIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLERİMİZ;
- ÖĞLE YEMEĞİ

-AKŞAM YEMEĞİ
- MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETİ

AYRINTILI BİLGİ VE İLETİŞİM: 0530 147 95 77-0532 302 76 80

NOT: Araçlarımız Katılım Sağlayacak Yolcu Sayısına Göre Belirlenmektedir.
Turlarımız kişi sayısına göre 19 kişilik Mercedes Sprinter 31 kişilik Otokar Sultan , 46 kişilik Mercedes Travego, 50 - 55 kişilik Temsa Safir araçlarla gerçekleştirilir.

 


yükleniyor..